Már Szókratész is megmondta, hogy „nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk”, mégis a legtöbb embernek - több okból is – tényleg központi kérdés az étkezés. Az ételek minőségén és mennyiségén kívül még fontos lehet az is, hogy a napi rendszerességgel elköltött reggelink, ebédünk és vacsoránk hogyan, hol, milyen adottságokkal, berendezéssel és eszközökkel felszerelt helyszínen történik.
Sok esetben sajnos nem adottak a lehetőségek egy külön étkezőhelyiség kialakítására. Ilyenkor jöhetnek a praktikus ötletek, hogy hogyan helyezzük el az étkezőrészt a konyhán belül vagy a nappali egyik – erre a célra kiszemelt – sarkában.
A beméretezett ábrák segítségével könnyen eldönthetjük, hogy a rendelkezésre álló térben melyik típusú és mekkora méretű étkezőasztalt és székeket tudunk elhelyezni.
Az általánosan használatos méretek a következők: az étkező asztal magassága 72-75 cm, ehhez méretezik az étkező székeket, amiknek az ülési magassága 42-45 cm, valamint az ülőfelület mérete kb. 45x45 cm. Az asztalhoz való leüléshez minimum 60 cm széles helyre van szükség személyenként, és ha nem beépített ülőpadról van szó, akkor számolnunk kell a szék kihúzott állapotban mért helyigényével is.
Ha konyhabútor munkapult részéhez étkezésre is alkalmas részt, amolyan bárpult féleséget építünk, 120 cm-es magassággal kell számoljunk. Ehhez a magassághoz 90 cm ülési magasságú bárszékek illenek. A 90 cm magas pulthoz, ami a konyhapult magasságához idomul, 65 cm magas szék való.
Ha sorra vettük a bútorok helyigényét és nagyjából felmértük, hogy milyen adottságokkal rendelkezik a konyhánk vagy a lakás étkezőnek berendezni kívánt része, jöhet a dolog esztétikai oldala.
Ez az, amikor meghatározzuk, hogy milyen stílusú, színű, anyagú és formájú székek és asztalok tetszenek nekünk, illetve hogy ezek közül melyek azok, amik beilleszthetőek a már meglévő bútoraink és berendezési tárgyaink közé vagy teljesen új berendezés esetén teljesen egységes egésszé alakíthatóak.
Cégünk kínálatában megtalálhatóak az étkezőasztalok és a székek, karfás székek, étkező fotelok is, melyek tetszés szerint kombinálhatóak és variálhatóak egymással. A kárpitok és a pácszínek széles választékából mindenki megtalálhatja a neki tetszőt, az otthonába $tökéletesen illeszkedőt.
Az is elfogadható és teljesíthető kérés például, hogy egy étkezőasztalnál elhelyezett 8 darab szék 2 darabonként teljesen más szövettel legyen kárpitozva, hiszen az egységes képet végül a formájuk adja meg.
Ez a játékosság kimondottan jót tesz a legkomolyabban megkomponált enteriőröknek is.
Az asztal kiválasztásánál mindig vegyük figyelembe, hogy hány embert szeretnénk rendszeresen leültetni mellé, hiszen ez a szám alapjaiban fogja meghatározni az asztalunk méretét.
Ne feledkezzünk meg a rendelkezésre álló tér nagyságáról sem. Ha kicsi a hely, hiába szeretnénk sok embert vendégül látni egy nagy asztalnál, valószínűleg csak egy kisebb fog beférni, vagy nyitható változatban kell gondolkodni.
A következő bejegyzésekben majd sorra vesszük az asztal típusokat és lehetséges variációikat, valamint az étkezőszékeket és fotelokat, illetve ezek választható kárpitjait és pácszíneit.